Kas yra poliuretano putos?
Poliuretano putos yra dvikomponentinė (poliolis ir izocianatas) aukšto slėgio ir oro srauto pagalba išpurškiama medžiaga, kuri maišant tarpusavyje dėl cheminės reakcijos plečiasi ir kietėja, įgaudama kietą, nustatyto tankio plastišką, vientisą, besiūlę medžiagą.
Purškiant reakcijos metu suformuojama puta negniuždo, neišstumia ar kitaip nedeformuoja dengiamų paviršių ar konstrukcinių detalių. Kildamos poliuretano putos priglunda prie nelygių paviršių užpildydamos visus tarpus ir plyšius, plėsdamosios į laisvą, neturinčią kliūties pusę. Poliuretano putos limpa prie visų sausų ir švarių paviršių, nesvarbu, ar tai horizontali ar vertikali plokštuma, taip pat nėra skirtumo, ar tai purškiama iš viršaus ar iš apačios. Medžiaga kietėja greitai, per 3-5 sekundės pasiekia galutinį būvį,
Poliuretano putos yra daugia funkcinė izoliacinė medžiaga, pasižyminti labai geromis hidro, termo ir garso izoliacinėmis savybėmis. šios termo ir hidro izoliacinės savybės leidžia pasiekti aukštą šiluminę varžą, kas neleidžia susidaryti šalčio tiltams, tuo pačiu užtikrindamos izoliuoto ploto sandarumą, užkirsdamos kelią oro srautų ir drėgmės prasiskverbimui.Lyginant su kitomis apšiltinimo medžiagomis, poliuretano putų šilumos varža yra didesnė (10 cm storio medžiagos šiluminė varža R = 5 m²•K/W), jų montavimas yra greitesnis (per darbo dieną galima padengti <100 m² ploto), pasižymi ilgaamžiškumu. Vokietijoje buvo atlikti laboratoriniai tyrimai, kurių metu buvo paimti mėginiai naudoti kaip apšiltinimo medžiaga prieš 20 metų. Nustatyta, kad fizinės medžiagos savybės, praėjus 20 metų nepakito, medžiaga nesukrito ir nesudūlėjo.
Nepriklausomi valstybiniai tyrimai rodo, jog mažiausiai 40 proc. mūsų vartojamos energijos yra iššvaistoma dėl neefektyvių statybinių sprendimų ir prastos termo izoliacijos.
Šiltinimas poliuretano putomis yra paprasčiausias būdas sumažinti išlaidas šildymui, Visas šiltinamas paviršius padengiamas tolygiu sluoksniu, užpildant visus tarpus, “oro kišenes” ir nelygumus. Tokiu būdu nelieka neužsandarintų įtrūkimų ar tarpų, kas užkerta kelią oro srautų ir drėgmės prasiskverbimui.
Užsandarinti paviršiai ir kampai, užkerta kelią drėgmės prasiskverbimui ir oro srautų judėjimui, o kartu su jais nenešamos dulkės, kurios nusėdusios yra puiki terpė augti pelėsiui ir grybeliams.
Poliuretano putos taip pat yra labai gera konservavimo medžiaga, galinti prailginti konstrukcijų (pvz karkasinių ar rastinių namų, gegnių, perdangų ir t.t.) tarnavimo laiką užkonservuodamos ir sustiprindamos jas. Poliuretano putų izoliacinės savybės leidžia konstrukcijoms “kvėpuoti”, tuo pačiu neleisdamos konstrukcijoms pūti, dūlėti, bei plėstis ar atsirasti pelėsiui ar grybeliui.
Dėl savo savybių poliuretano putomis neapsiribojama tik pastatų sienų, palėpių, stogų, perdangų, grindų, rusių šiltinimu. Jos dar naudojamos kaip pramoninių angarų, vandens talpų, baseinų, kanalizacijos vamzdžių, oro vėsinimo sistemų, pramoninių šaldytuvų, laivų, temperatūros pokyčiams jautrių patalpų (daržovių saugyklų, grybų auginimo fermų ir t.t.) termo , hidro bei garso izoliavimui,
Galima teigti, kad poliuretano puta yra geriausia priemonė šiltinti gyvenamus namus, verslo ar ūkinės paskirties patalpas. Šios investicijos padidina turto vertę bei padeda taupyti energiją ir šilumą.